

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.58 mm |
| Width | 3.86 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 100 mA |
| Dropout Voltage | 1.7 V |
| Min Input Voltage | -6.7 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | -5 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 5.5 mA |
| Max Input Voltage | -30 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -5 V |
| Nominal Output Voltage | -5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Schedule B | 8542310000 |
| Load Regulation | 0.01 %/V |
| Line Regulation | 0.07 %/V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| Packaging | Reel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
